Jak chronić plony przed różnymi chwastami?

Rzepak hodowany jest od setek lat, obecnie istnieje wiele jego odmian, w przypadku rzepaku uprawianego komercyjnie skład oleju i plon nasion są szczególnie ważne przy wyborze odmiany.

Przy uprawie rzepaku na obornik zielony zawartość oleju jest znikoma. Rozróżnia się odmiany zimowe i letnie. Rzepak ozimy ma tę zaletę, że zimą pozostaje na łożu, dzięki czemu ziemia jest przykrywana. Zapobiega to na przykład erozji. Rzepak ozimy jest szczególnie odpowiedni jako nawóz zielony, rzepak letni wysiewa się wiosną. Rzepak może być uprawiany jako poplon po planowanej uprawie. Rzepak może być również uprawiany jako roślina zimowa lub letnia.

Więc kiedy uprawiasz rzepak należy ustalić na jakiej odmianie najbardziej nam zależy. Właściwy czas siewu różni się oczywiście w przypadku rzepaku letniego i ozimego, rzepak letni należy wysiewać jak najwcześniej, aby mógł się wystarczająco rozwinąć.

Najlepszą porą siewu rzepaku letniego jest okres od początku do połowy marca.

W przypadku rzepaku ozimego siew powinien nastąpić w drugiej połowie sierpnia, a rzepak należy wysiać najpóźniej na początku września, rzepak jest odporny na mróz do -20 ° C. W zależności od rodzaju rzepaku jaki chcemy uprawiać będziemy musieli także wybrać odpowiednie środki ochrony roślin, jeżeli nasz rzepak ma wzrastać wiosną będzie miał wówczas konkurencję w postaci wielu roślin niepożądanych. Dlatego też używa się różnego rodzaju środki ochrony roślin, które wyhamowują początkowy wzrost chwastów. Może być to środek który będzie działał na same nasiona, dzięki temu rzepak będzie mógł kiełkować bez potrzeby konkurowania z innymi roślinami. Chodzi tu przykładowo o wodę i minerały zawarte w glebie. Jeżeli zahamujemy rozwój chwastów na kilka tygodni stworzymy roślinom uprawnym dobre warunki do wzrostu. Oczywiście aby właściwe chronić trzeba wybrać właściwy środek – zwalczanie bodziszka drobnego w zbożach jesienią wówczas będzie rozwijał się bez przeszkód, trzeba także pamiętać iż musi być on rozpalany we właściwym czasie.

You may also like